نمی‌توان ادعا کرد قرآن آنگونه که باید، در زندگی شخصی ما جاری و عمومی جامعه و مردم موثر است. بهره‌مندی شخصی و اجتماعی از قرآن مراتب و مراحلی دارد و هر شخص و جامعه­‌ای به تناسب ظرفیت خود از آن برخوردار می‌شود، اما پیش شرط این بهره‌­مندی خواندن است؛ متن قرآن در ابتدای امر باید به ساده‌ترین راه ممکن قابل خواندن باشد.

در دهه‌های اخیر  با در نظر گرفتن سرعت تحولات و تغییر نیازها، به تناسب قرون پیشین این امر تکرار نشده است؛ نتیجه اینکه در حال حاضر امر آموزش قرآن برای کودکان و نوجوانان دچار دشواری‌هایی شده و برای سنین بالاتر نیز با توقف آموزش و به تدریج در طول زمان، روان‌خوانی قرآن تحلیل رفته و به تبع آن انس با قرآن نیز کمتر شده است.

گروه «افق رویداد» متشکل از  نیروهای جوان و خلاق، در کنار فعالیت‌های تخصصی خود (شناخت نیاز‌ها و کاستی‌های جامعه‌ی ایرانی و یافتن راه حل‌هایی راهکارهای پیشرو با استفاده از فناوری اطلاعات و  بستر اینترنت، در قالب اپلیکیشن‌های موبایل و وب سایت) علاقه‌مند به خدمت به قرآن و اهل بیت و دارای اهدافی در راستای تعالی  فرهنگ و سبک زندگی ناب اسلامی در سطح کشور و جهان است که مساله‌ی خواندنی و کاربردی تر شدن قرآن در زندگی مردم را بررسی و و با شناسایی موانع،  در جهت حل آن‌ها گام برداشته ‌است؛ حاصل کار در پروژه‌ی «قرآن واضح» شامل طراحی یک خط قلم نوین قرآنی در نسخه‌هایی قابل چاپ و قابل استفاده در  یک نرم افزار قرآنی بر بستر وب سایت و اپلیکیشن اندروید و iOS، قرآن و علوم قرآنی را در رابط و تجربه‌ی کاربری جدید در اختیار مردم عزیز ایران و مسلمانان سراسر جهان قرار خواهد داد.

موانع روان خوانی قرآن تا به امروز ناشی از دو دلیل عمده بوده است؛ اول، رایج بودن رسم الخط عثمانی که بیشتر برای کشورهای عرب زبان قابل استفاده است و با هنر و سبک و سلیقه ایرانی سازگاری چندانی ندارد و دوم، عدم تکامل و توسعه خط موجود با دستاوردهای تکنولوژیک علم تایپوگرافی که نبود انعطاف و انطباق در نگارش قرآن بر بستر وب و اپلیکیشن های موبایلی را به همراه دارد. به همین منظور تیم طراحی قلم از متخصصین و فارغ التحصیلان رشته‌ی طراحی قلم، اقدام به تحقیق، طراحی و پیاده‌سازی خطی قرآنی با پنج مشخصه‌ی کلیدی زیر کرده اند:

  1. خوانایی و وضوح
  2. امروزی بودن و سادگی
  3. بر پایه خط‌های فارسی و هنر ایرانی و زیبایی
  4. تاریخی و رسمیت
  5. متناسب با فضای دیجیتال و پیکسلی

توسط شرکت افق رویداد، طی یک کار گروهی در تخصص های مختلف و تلاش تحقیقاتی روشمند و علمی، فاکتورهای موثر شناسایی شده و برای حل مسئله ی طراحی خط در ابعاد گرافیک و فنی به کار گرفته شد. نتیجه به صورت یک فونت در سه ضخامت، مطابق با استانداردهای یونیکد با قابلیت نگارش قرآن مطابق با رسم المصحف در نرم افزار های یونیورسال و متداول بدون نیاز به نرم افزار های واسطه ای، حاصل شد.

در قلم واضح هدف سادگی، انتقال سریع و فهم درست آیات، و از همه مهمتر آموزش به نسل های جوان است. در این مسیر تلاش بر این بوده تا قلمی طراحی گردد که علاوه بر اینکه به سهولت خوانده می شود با روحیه ی مخاطب ایرانی سازگار بوده و از نظر فرمی معما و پیچیدگی نداشته باشد. نقطه گذاری ها و اعراب ها به گونه ای طراحی و تنظیم شده تا سرعت خوانش و فهم سریع کلمات افزایش یابد. همینطور در کنار اهمیت دادن به خواسته و سلیقه ی قشر مسن و سنتی جامعه، توامان روحیه‌ی نسل های جوان تر را لحاظ کرده تا متون قرآنی به سهولت و سادگی در معرض دید همگان قرار گیرد.

در واقع قرآن واضح، نام یک پروژه دانش بنیان برای تولید محصولات جدید قرآنی است که قصد دارد تحولی در روخوانی قرآن کریم ایجاد کند. تیم قرآن واضح، با ترکیبی منحصر به فرد از متخصصان جوان فنی مهندسی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های تهران و شریف و برترین طراحان تایپوگرافی (علم طراحی فونت) کشور، حدود دوسال است که با اتکا به تخصص‌های فردی و ظرفیت‌های تیمی و با سرمایه خصوصی این پروژه را آغاز کرده است. هدف اصلی آنها ساده سازی مطالعه و ترویج قرآن و علوم قرآنی در فضای چاپی و دیجیتالی است که این تیم برای رسیدن به آن هرگز منتظر حمایت‌های دولتی و سازمانی نمانده است.در فاز اول این پروژه، اصلاح خط قرآنی و استاندارد سازی آن مد نظر قرار گرفت که حاصل آن تحت نام «فونت واضح» معرفی گردید. اولین محصول ارائه شده از این پروژه، کتاب قرآن کریم با فونت ابداعی و نوین واضح است. «خط واضح» حاصل تحقیقات و تلاش یک‌ساله این گروه برای تولید اولین فونت استاندارد قرآنی است.

کتاب مبارکی که پیش رو دارید با این قلم نگارش شده است. امیدواریم این تلاش مورد استفاده­‌ی مفید مسلمانان سراسر جهان، بالاخص ایرانیان مورد رضایت حضرت ولی عصر (عج) قرار گرفته و خداوند بزرگ ما را بر تصمیمی که برای توسعه و تکامل این طرح گرفته‌­ایم، موفق گرداند.