ویرایش
قرآن واضح

درباره ما

فرهنگ ایرانی و زبان پارسی ما را بر آن داشت تا برای خواندن کلام الهی مسیر پیشینیان را ادامه دهیم و با هنر و ذوق ایرانی بار دیگر خواندن کلام الهی را برای فارسی زبانان آسان کنیم. مجموعه خلاق افق رویداد با چاپ و نشر قرآن کریم به خط واضح این مهم را برآورده ساخت.

اطلاعات تماس

 معرفی خطاط بزرگترین مصحف قرآن کریم

محمد جلول، خطاط برجسته سوری که با نگارش بزرگ‌ترین مصحف جهان و خوشنویسی قرآن ملی امارات به شهرتی بین‌المللی رسید. او در حال حاضر با خوشنویسی آیات قرآن در منزل شخصی خود هنرنمایی می‌کند.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، محمد جلول، خطاط سوری، در گوشه‌ای از خانه خود در شهر غازی عینتاب ترکیه مشغول خلاقیت با خط عربی است.

محمد جلول، این خطاط برجسته سوری می‌گوید که  استعداد خود در خوشنویسی عربی را در ۱۴ سالگی کشف کرده و شاگرد خوشنویس بزرگ شیخ محمود السبونی، یکی از شاگردان حسین حسنی، خطاط ترکیه‌ای بود.

بزرگترین مصحف قرآن کریم

او در نوشتن «مصحف شام» بزرگ‌ترین قرآن جهان مشارکت داشته است، مصحفی که اندازه هر ورق آن دو متر در یک متر است. او جزء هفتم این مصحف را نوشته که آن را کاری دشوار توصیف می کند.

جلول در چندین مسابقه بین‌المللی شرکت کرده و اولین جوایزی که در سال ۲۰۰۳ کسب کرد در مسابقه بانک ترکیه‌ای البرکه بود که در آن مقام اول و در همایش شارجه نیز موفق به دریافت جایزه و سه لوح تقدیر شد.

شرکت در نمایشگاه قرآن

او همچنین در همایش کتابت قرآن کریم در دبی شرکت و جایزه ممتاز این رقابت را دریافت کرد. وی همچنین در مسابقات بین‌المللی خوشنویسی عربی IRCICA در استانبول مقام اول خط دیوانی(خوشنویسی اسلامی) را نیز کسب نمود.

جلول در سال ۲۰۱۱ در میان خوشنویسان سوری که در کتابت قرآن برای مجتمع چاپ قرآن ملک فهد مشارکت داشتند، تجلیل شد.

این خوشنویس همچنین مأمور نوشتن مصحف ملی امارات در دبی شد و کتابت آن را ظرف سه سال پس از پناهندگی به ترکیه کامل کرد. امارات پس از تجدید نظر در این مصحف، آن را به چاپ رساند.شایان ذکر است، قرآن ملی امارات به‌ تازگی در سطح گسترده چاپ و توزیع گردیده است.

جلول بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ از شهر حلب این کشور به غازی عینتاب ترکیه مهاجرت کرد تا قرآن کتابت کند.

به گفته این خطاط سوری، رایانه و اینترنت هم نتوانسته جایگاه خوشنویسی عربی را بگیرد و در مقابل تغییراتی که در جوامع رخ داده، خط عربی کماکان استوار مانده است.

جلول معتقد است که تقاضا برای خوشنویسی عربی در بین جوامع عربی ترکیه و حتی جوانان ترکیه‌ای که علاقه زیادی به هنرهای اسلامی نشان می‌دهند، افزایش یافته است.

این خطاط می‌گوید ترکیه دارای مؤسسه‌هایی برای آموزش خوشنویسی عربی، به‌ویژه در شهر استانبول است. این شهر مقصدی برای گردشگران و هنرمندان است چرا که آثار تاریخی متعلق به خوشنویسان بزرگ در این شهر وجود دارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.